Brodawki wirusowe, zwane potocznie „kurzajkami”, są zakaźną chorobą dermatologiczno-wenerologiczną, która atakuje skórę i błony śluzowe człowieka. O objawach, czynnikach ryzyka i leczeniu rozmawiamy z dr. Piotrem Sobolewskim.
Spotykam się często z dość lekceważącym podejściem do kurzajek. Czy można bagatelizować tę przypadłość?
– To, co nazywamy potocznie „kurzajkami”, to brodawki wirusowe, które są zakaźną chorobą dermatologiczno-wenerologiczną. Choroba ta atakuje skórę i błony śluzowe człowieka. Istnieje ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), z czego 40 jest
przenoszonych drogą płciową. Ze względu na to, że niektóre z nich powodują więcej komplikacji od innych, dzieli się je na odmiany niskoonkogenne i wysokoonkogenne. Odmiany niskoonkogenne bardzo rzadko wywołują nowotwory szyjki macicy. Prowadzą jednak do tworzenia się brodawek na skórze i brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych), które można i powinno się leczyć.
Czy brodawki wirusowe rak i stóp występują często?
– Nawet bardzo często. Szacuje się, że choruje na nie 7-12 % populacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Rzadko brodawki występują w wieku niemowlęcym, często u dzieci i młodych dorosłych. Po 20 roku życia obserwuje się tendencję spadkową zachorowań. Należy zaznaczyć, że
z uwagi na przewlekły i nawrotowy charakter stanowią one duży problem ekonomiczny publicznej opieki zdrowotnej.
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia brodawek HPV?
– Możemy do nich zaliczyć osłabiony układ odpornościowy, mikrourazy skóry, leczenie immunopresyjne, a także kontakt z wirusem np. na basenie czy w klubie fitness lub na siłowni.
Jak wygląda kurzajka? Kiedy wiemy, że to właśnie brodawka wirusowa i powinniśmy udać się do dermatologa?
– Wykwitem pierwotnym jest grudka o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów o zabarwieniu zbliżonym do koloru skóry. Brodawka
umiejscawia się na skórze niezmienionej, a jej wyniosłość jest szorstka i dobrze odgraniczona.
Brodawki pojawiają się zwykle na dłoniach i stopach, na wałach okołopaznokciowych oraz czasem pod płytką paznokciową. Wykwity występujące przy wałach paznokciowych są najbardziej bolesną formą zakażenia. Nowe brodawki samoistnie rozprzestrzeniają się wokół brodawki pierwotnej, która jest największa.
Czy brodawki HPV mogą zniknąć same, bez leczenia?
– Zgodnie z dostępnymi danymi mają tendencję do samoistnego zanikania. U dzieci średnio po 2 latach, z u dorosłych po ok. 7
latach. Nie mają tendencji do złośliwienia, ale, co ważne, są zakaźne dla samego chorego (częsty rozsiew zmian) oraz osób z jego otoczenia (lokalne epidemie brodawek w przedszkolach, szkołach itp.).
Jak wygląda leczenie brodawek i co ma na celu?
– Celem leczenia jest mechaniczne lub chemiczne zniszczenie struktur brodawki lub wzbudzenie reakcji zapalnej organizmu, która ma zniszczyć wirusa HPV. Aby osiągnąć sukces terapeutyczny bardzo ważny jest prawidłowy instruktaż stosowania leczenia. Równie istotna jest systematyczność i regularność ze strony pacjenta. To pacjent jest współodpowiedzialny za proces leczenia i musi zdawać sobie z tego sprawę.
Z uwagi na zakaźny charakter schorzenia konieczne jest zachowanie sterylności i jałowości. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do rozsiewu zmian i zakażenia domowników.
Dziękuję za rozmowę.
Przeczytaj także Pokrzywka – jak ją rozpoznać