+48 22 403 11 00 | 723 200 411

Łuszczyca to przewlekła nawrotowa zapalna choroba skóry. Dotyka coraz więcej ludzi. Na łuszczycę choruje około 1,2 mln Polaków w różnym wieku. Co jest przyczyną łuszczycy i jak objawia się ta choroba – na pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Irena Walecka.

Jakie są przyczyny występowania łuszczycy?

– Jej przyczyny nie są do końca znane. Mówi się o uwarunkowaniach genetycznych, autoimmunologicznych, a także o czynnikach środowiskowych. Mam tu na myśli np. infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, stres, urazy, niektóre leki oraz używki.

Czym objawia się łuszczyca?

– Zazwyczaj objawia się występowaniem charakterystycznych rumieniowo-grudkowych zmian skórnych pokrytych srebrzystą łuską. Czasami są to jałowe krostki. U większości chorych zmiany zajmują owłosioną skórę głowy, łokcie, kolana, okolicę krzyżową. Jednak mogą wystąpić w każdej lokalizacji: na twarzy, na dłoniach, stopach, w okolicach intymnych, a nawet paznokciach. Musimy pamiętać, że łuszczyca to nie tylko schorzenie skóry. To także ogólnoustrojowa choroba zapalna.

Co to oznacza?

– Pacjenci ze zmianami skórnymi mają też często inne choroby towarzyszące. Są to choroby układu sercowo-naczyniowego, otyłość, cukrzyca, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, a także depresja. U 30% pacjentów może się rozwinąć łuszczycowe zapalenie stawów.

W jaki sposób możemy poprawić jakość życia pacjentów? Jak leczyć łuszczycę?

– Eliminując czynniki zaostrzające chorobę oraz odpowiednio prowadząc terapię. To może znacznie wydłużyć okres pomiędzy kolejnymi zaostrzeniami zmian skórnych.

Cdn.

Fot. Zofia Kowalczyk