Na czym polega zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym? Jakie ma zastosowanie? W przypadku jakich problemów warto z niego skorzystać? Na te i inne pytania dotyczące zabiegu odpowiada dr Piotr Sobolewski.
Zacznijmy od podstaw. Czym jest osocze bogatopłytkowe?
– Osocze bogatopłytkowe to preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta. Zawiera on skoncentrowane płytki krwi.
A mezoterapia?
– To zabieg polegający na wprowadzeniu preparatu śródskórnie, w tym przypadku za pomocą cienkiej igły.
Kiedy warto skorzystać z tego zabiegu?
– Nie bez powodu zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego z roku na rok zyskują na popularności, zarówno w medycynie estetycznej, jak i w ortopedii czy w chirurgii szczękowo-twarzowej.
Osocze zastosowane w zabiegach odmładzających wspomaga naturalne procesy regeneracyjne skóry. Poprawia jej wygląd oraz pomaga wygładzić zmarszczki. Podane w okolicy oczu stymuluje mikrokrążenie, dzięki czemu skóra w tej części twarzy rozświetla się i wzmacnia. Po osocze sięgamy również w przypadku problemów z trądzikiem, rozstępów, a także blizn pooperacyjnych czy pooparzeniowych.
Czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to też sposób na rozwiązanie problemu z wypadaniem włosów?
– Tak. Jak najbardziej. Stymulacja otoczenia mieszków włosowych wyzwala naturalny porost włosów. Osocze inicjuje proces regeneracji i poprawia ukrwienie.
Zabieg ten stosuje się również w ortopedii.
– Osocze ma silne działanie stymulujące gojenie uszkodzonych tkanek, dlatego sięgamy po nie np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów czy zapaleniu ścięgien. Zabieg przeprowadza się pod kontrolą USG, aby był jak najbardziej precyzyjny, ale o tym najlepiej opowie dr Sebastian Rygiel, ortopeda, który rozpoczął właśnie współpracę z Manufakturą Urody.
Jakie są przeciwskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego?
– Nie stosujemy go jeśli pacjent ma w wywiadzie przewlekłe choroby skóry, miejscowe stany zapalne lub zakażenia skóry.
Choroby krwi i choroby nowotworowe także nie pozwalają na sięgnięcie po ten zabieg. Podobnie jest w przypadku zaburzeń krzepnięcia. Nie przeprowadzamy mezoterapii osocza również pacjentkom w ciąży i w okresie karmienia.
Dziękuję za rozmowę.
Fot. Canva