Czy rozstępy to jedynie problem kosmetyczny? U kogo występują? Jak powstają? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog,
dr Natalia Zając.
Kiedy możemy mówić o rozstępach? Jak wyglądają i jak powstają?
– Rozstępy to cienkie linie na ciele, które powstają w wyniku pękania tkanki pod skórą. Jest to efekt szybkiego wzrostu lub nadmiernego rozciągnięcia.
Jest to częsta przypadłość. Czy powoduje ona problemy zdrowotne?
– Rozstępy są zjawiskiem bardzo powszechnym. Dotykają 70% dorastających dziewcząt i 40% chłopców. Nie powodują żadnych poważnych problemów zdrowotnych, ale u niektórych osób mogą powodować problemy kosmetyczne.
Gdzie występują rozstępy?
– Występują w określonych obszarach ciała, tam, gdzie skóra poddawana jest ciągłemu i postępującemu rozciąganiu. Są to: brzuch i piersi u kobiet w ciąży, uda, pośladki i piersi u młodzieży w fazie gwałtownego wzrostu, ramiona u kulturystów, w różnych obszarach ciała u osób otyłych lub z nadwagą. Rozstępy mogą również wystąpić w wyniku długotrwałego stosowania doustnych lub miejscowych kortykosteroidów oraz sterydów anabolicznych. Są one także cechą charakterystyczną choroby zespołu Cushinga, gdzie występuje nadmierna wzmożona aktywność kory nadnerczy.
Czy są jakieś szczególne oznaki rozwoju rozstępów?
– Wczesną oznaką jest spłaszczenie i cienka powierzchnia skóry o różowym zabarwieniu. Czasami może to również powodować swędzenie. Wkrótce po tym prostopadle do kierunku napięcia skóry, powstają czerwonawe lub fioletowe, lekko obrzęknięte linie. Z czasem jaśnieją, stają się białawe lub jasnobeżowe i znacznie mniej widoczne. Rozstępy mają zazwyczaj kilka centymetrów długości i 1–10 mm szerokości.
Wróćmy jeszcze do kwestii problemów, które mogą powodować rozstępy.
– Rozstępy są zwykle problemem jedynie kosmetycznym, ale zdarza się, że jeśli są rozległe, mogą powodować owrzodzenie lub łatwiejsze rozejście się skóry w wyniku mocnego urazu.
Jakie mamy możliwości terapeutyczne?
– Przede wszystkim sięgnijmy po intensywne nawilżanie. Możemy wykorzystać naturalne olejki, jak np. olejek arganowy, ze słodkich migdałów czy kokosowy. Polecam także wąkrotkę azjatycką i witaminę E. Można zastosować również miejscową terapię retinoidami. Pomagają też peelingi chemiczne, laseroterapia i mikronakłuwanie. Zawsze jednak należy pamiętać o zbilansowanej diecie i nawadnianiu organizmu.
Fot. Jan Canty/ Unsplash