Nowotwory złośliwe skóry obejmują dwie główne podgrupy: czerniaka oraz niebarwnikowe nowotwory skóry. Do grupy niebarwnikowych nowotworów skóry należą: rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy oraz rak skóry z komórek Merkla.
Rak podstawnokomórkowy
Najczęściej występującym nowotworem złośliwym skóry jest rak podstawnokomórkowy skóry. Lokalizuje się on głównie na twarzy i na grzbietach rąk. Przyjmuje powoli postać rosnącego perełkowatego guzka.
Rak kolczystokomórkowy
Występuje znacznie rzadziej i dotyka najczęściej osób w wieku średnim oraz starszym. Cechuje się on szybkim wzrostem i złośliwością, wykazuje skłonność do naciekania podłoża i przerzutów. Punktem wyjścia tego nowotoworu mogą być stany przedrakowe takie, jak rogowacenie słoneczne czy róg skórny.
Czerniak
Jest rzadszym, ale poważniejszym rodzajem nowotworu złośliwego skóry skóry. Czerniak może szybko przerzutować, jeśli nie jest wcześnie wykryty i leczony.
Przyczyny nowotworów
Nowotwory skóry powstają pod wpływem czynników fizycznych, chemicznych, mechanicznych i biologicznych. Do czynników osobniczych należą: fototyp skóry, wiek, przyjmowane leki (immunosupresja). Czynnikami ryzyka nowotworów złośliwych skóry są: ⁃
- ekspozycja na promienie słoneczne (rak podstawnokomórkowy czy kolczystokomórkowy najczęściej lokalizuje się w obszarach eksponowanych na promieniowanie słoneczne),
- wiek,
- zawodowy kontakt ze związkami arsenu czy pochodnymi smoły,
- blizny po oparzeniach czy przewlekle stany zapalne.
Dr Monika Dźwigała i dr n. med. Piotr Sobolewski w rozmowie o nowotworach złośliwych skóry. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania!